Jak ściągać?

         Jeżeli otwarłeś tą stronę, to wnioskuję, że jesteś nauczycielem ;). Zapewne myślisz też, że autor tej strony jest nieukiem i ma problemy z zapamiętaniem najprostszych rzeczy. Tak jednak nie jest o czym świadczy fakt, że dostał się on na prestiżowy kierunek jednej z najlepszych krakowskich uczelni osiągając na egzaminach najwyższą ilość punktów. Do utworzenia takiego działu na mojej stronie domowej skłoniła mnie bezsensowność polskiej edukacji. Aktualnie uczniowie zmuszani są do zapamiętywania nieprzydatnych wiadomości. Uczeń po ukończeniu liceum nie potrafi złożyć podania o pracę, wypełnić PIT-u, czy też załatwić podstawowych spraw w banku. Jak podają ośrodki badania opinii publicznej, trudnością dla większości z nich jest zrozumienie dziennika telewizyjnego, czy podanie definicji rzadkiego słowa. Wiem, że na pewno choć po części się ze mną zgadzasz (trudno zaprzeczyć faktom), ale program nauczania jest określony i musisz się go trzymać. Zalecam więc, abyś zaniechał wymagania od uczniów znajomości czysto teoretycznej. Rozmawiaj z uczniami, ucz ich logicznego myślenia, staraj się aby zrozumieli temat, zamiast go wkuć. Pomyśl nad tym! Gdybym wyuczył się na pamięć miejsc zerowych sinusa bez znajomości wykresu (z którego logicznie rozumując potrafię je wyprowadzić), to nauka trygonometrii byłaby dla mnie pozbawiona sensu. To samo odnosi się do każdego innego przedmiotu, tak więc w części strony przeznaczonej dla uczniów podaje sposoby, które niemal gwarantują ściągnięcie na klasówce. Uczniom zaś, proponuje przeznaczenie zyskanego czasu na inny cel, jak choćby nauka przedmiotów maturalnych. Oczywiście, wiem że sam wykorzystasz zdobyte tu informacje dotyczące ściągania ale mam też nadzieję, że powyższy tekst weźmiesz sobie do serca.

Kilka miesięcy po ukończeniu liceum ogólnokształcącego postanowiłem sprawdzić swoją wiedzę z poszczególnych przedmiotów. Oto wyniki:

PrzedmiotNie wiemWiem
Język polskiNie umiem poprawnie napisać życiorysu ani c.v.Wiem, że drugą osobę w tragedii greckiej wprowadził Arjon.
MatematykaNie umiem wypełnić druku PIT ani obliczyć podatku, jaki przyjdzie mi zapłacić.Wiem, że pi jest w przybliżeniu równe 3,1415926535897932 i znam 1000 wzorów które pomagaja mi w uproszczeniu równań trygonometrycznych.
GeografiaNie wiem gdzie leży Ciechocinek i nie umiem korzystać z mapy samochodowej. Bardzo słabo znam nawet swoje miasto.Wiem, że krzewinki rosnące w klimacie tundry są dobre na mole. Wiem, że świat wydobywa 10 mln ton rudy miedzi rocznie.
BiologiaNie wiem jakiego leku użyć w wypadku przeziębienia.Wiem, że cytoplazma ameby jest zróżnicowana na ektoplazmę oraz endoplazmę. Wiem jak powstają pseudopodia
ChemiaNie wiem, czy w wypadku narażenia na działanie kwasu, oko należy przemyć mlekiem czy sokiem z cytryny...Wiem, że sole można uzyskać na siedem sposobów. Tylko w jednym przypadku powstaje sól i wodór (reakcja metalu z kwasem).
Język angielskiMimo dużego zasobu słownictwa i dobrej znajomości gramatyki, nie jestem w stanie nawiązać luźnej konwersacji z obcokrajowcem.Wiem, że sophisticated oznacza wyrafinowany.
Język rosyjskiPo czterech latach nauki tego pięknego języka - nie znam alfabetu.Wiem że nieudawlietwaritielna (cyrylica niedostępna) oznacza niezadowalający/o.

PowrótGłownaDalej