Jak ściągać?

Wykonanie ściągi

  1. Ściągi typów: prostokąt, kwadrat oraz hi-tech:
  2. Gotowiec
    Gotowce piszemy wtedy, gdy nauczyciel daje ogólne pytania dotyczące całego tematu. Najlepiej pisać na pojedynczych kartkach oraz zbytnio się nie rozpisywać. Na jednej kartce powinien byc tylko jeden temat (zagadnienie). Tym samym ograniczamy do minimum sytuację w której nie możemy użyć gotowca (mamy napisać na przykład o miedzi a na tej samej kartce jest miedź, żelazo i cyna), dlatego na jednej kartce mamy miedź, na drugiej żelazo a na trzeciej cynę. Oczywiście możemy tematy połączyć jeżeli mamy pewność na około 90%, że mogą wystąpić w pytaniu razem. Na przykład złoto i srebro można umieścić na jednej kartce bo są to metale kolorowe itp. Nie polecam jednak tego sposobu, gdyż zbytnie "kreślenie" po "klasówce" przynosi zły efekt. Gotowiec też nie powinien być zbyt "czysty", styl pisma powinien wskazywać na zdenerwowanie i pośpiech piszącego, powinny pojawiać się skreślenia nie rzadziej niż na pozostałych częściach klasówki. Nie należy też podkładać zbyt dużej ilości kartek; oddanie piętnastostronnicowej kartkówki jest często popełnianym błędem, dyskfalifikującym ucznia. Nauczyciel doskonale wie, ile jesteś w stanie napisać na jednej godzinie lekcyjnej. Pamiętaj też, aby kartka była tego samego koloru jak gotowiec (oczywiście, to samo tyczy się koloru pisma).
  3. Rulon
    Tego typu ściągę wkładamy do przezroczystego długopisu, dlatego należy się jak najbardziej streszczać. Pisz skrótami, jeśli piszesz ściagę na komputerze, to czcionka powinna mieć wielkość 5-6 (zapewnia to czytelność przy niewielkim zniekształceniu przez oprawę długopisu). Pamiętaj, że ściąga musi się zmieścić do długopisu (musi mieć jak najmniejsze wymiary).
  4. Ławka, ściana, plakat/kalendarz
    Taką ściągę piszemy tuż przed lekcją. Dobrze jest wcześniej przygotować tekst tak, aby zmieścić się w czasie przerwy. Najlepiej, jeśli przed klasówką jest długa przerwa lub poprzednia lekcja odbywa się w tej samej sali. Należy pisać ręcznie, starając się, aby tekst był czytelny, krótki i treściwy. Tekst nie może być umiejscowiony w miejscu widocznym, powinno się też go łatwo dać zasłonić. Najlepiej jest pisać ołówkiem, gdyż z pozycji stojącego człowieka światło odbijające się w miejscach zapisanych sprawia wrażenie "czystości" ławki.
  5. Podeszwa / Ręka
    Na podeszwie piszemy czarnym lub niebieskim długopisem (ew. cienkopisem lub flamastrem). Ściągnąć jest dosyć trudno, więc należy ograniczyć się do podstawowych i jak najbardziej skrócowych informacji. W przypadku ręki - ważne jest, aby mieć długie rękawy. Najlepiej jest pisać długopisem po wewnętrznej części dłoni. Flamastra w tym przypadku nie polecam, gdyż podczas zdenerwowania człowiek nieco więcej się poci (a to owocuje zamazaniem ściągi).
  6. PowrótMenuDalej