Jak ściągać?

Rodzaje ściąg

         Wyróżniamy kilka podstawowych typów ściąg. Do wykonania większości z nich niezbędny jest komputer, co ułatwia sporządzenie kilku egzemplarzy [koledzy na pewno się ucieszą :) ]. Są to:

Nazwa Opis Sposób ściągania Zalety Wady
Prostokąt Prostokątna, podłużna kartka z zapisanymi informacjami - drukowana lub pisana ręcznie. Zwinięta w harmonijkę, najczęściej w rękawie lub pod dłonią. Wysoka skuteczność i bardzo duża powierzchnia. Czas 3-5 sekund, zanim znajdziesz potrzebne informacje. Można wpaść: Możesz podnieść rękę?
Kwadrat Nieco podobna do powyższej, jednak kształtem bardziej zbliżona do kwadratu. Najczęściej pod kartką, rzadziej za koszulą, w piórniku lub kalkulatorze. Łatwo jest z niej ściągać. Niestety, równie łatwo jest wpaść. Przewrócenie kartki przy nauczycielu nie wchodzi w grę. Przy cienkich kartkach - ściąga prześwituje.
Rulon Zwinięta zapisana lub zadrukowana kartka w przezroczystym długopisie Podczas pisania. Prosta, szybka w użyciu, łatwa do ukrycia. Bardzo mała powierzchnia. Nie należy dopuścić do powstania podejrzeń (bo wtedy klapa...)
Hi-Tech Jak "kwadrat", ale drukowana drukarką laserową na przezroczystej folii. Na klasówce zapisanej drobnym maczkiem, okularach lub w długopisie Trudno zauważyć, wysoka jakość druku. Na okularach łatwa do zauważenia i nieostra. Trudno opanować emocje (chować jak idzie, czy nie?)
Ławka Ławka zapisana długopisem, ołówkiem itp. Napisy zasłaniamy kartką. Prosta w użyciu. W wypadku ołówka - z wysokości twarzy stojącego człowieka praktycznie niewidoczna. W przypadku zauważenia, każą Ci myć ławkę ;). Nie ma jak chować.
Gotowiec Gotowa odpowiedź na kartce. Przez 10 min. piszemy byle co (np. o "Kajku i Kokoszu"), potem podkładamy) Perfidne :). Dla leniwych - nie trzeba przepisywać. Jedynie chwilowy stres (podłożenie). Jak się wpadnie, to klapa. Ponadto niepokreślony lub zbyt ładnie napisany budzi podejrzenia.
Ściana Na ścianie obok ławki. Prawie cały czas trzeba się opierać na ścianie. Bardzo wyraźna, duża powierzchnia :) Trzeba zasłaniać, po wykryciu - umyć ścianę ;)
Plakat / Kalendarz / Tablica Plakat lub kalendarz przed pierwszą ławką. Tablica - raczej przy odpowiedzi. Spisujemy siedząc twarzą do ściągi ;) Doskonałe. Wpadka przy nieumiejętnym korzystaniu lub wykonaniu. Wścibski nauczyciel zauważy.
Podeszwa Zapisana długopisem biała podeszwa buta (od spodu). "Zawiązujemy buta" lub chcemy się podrapać. Bardzo trudno wykryć. Potrzebne pewne miejsce, szkoda buta ;)
Ręka Umyta przed lekcją, popisana długopisem - najlepiej na wewnętrznej części dłoni. Dobrze jest mieć długie rękawy - wtedy można pisać nawet na przedramieniu. "Podpieramy się", "Drapiemy się", czy też po prostu kładziemy na ławce :). Łatwo dostępna, w większości przypadków czytelna. Uczeń piszący ważny egzamin stresuje się i poci - nietrudno przewidzieć efekt. Poza tym nie można się wycofać ze ściągania ;)

PowrótMenuDalej